Kiedy perfumy tracą datę przydatności?

2017.
01.
04.

Mogłoby się wydawać, że perfumy nie posiadają daty ważności i tym samym nie tracą swoich właściwości. Nie jest to jednak prawdą. Perfumy, tak jak wszystkie inne produkty kosmetyczne, po upływie określonego terminu przydatności, tracą swoje właściwości i nie nadają się do dalszego stosowania.


Jak długi jest termin przydatności perfum?


Obowiązek zamieszczania informacji o terminie przydatności nie obejmuje wszystkich produktów kosmetycznych, jednak mimo wszystko większość producentów zamieszcza takie informacje. Zgodnie z dyrektywą unijną obowiązek taki tyczy się produktów kosmetycznych o okresie przydatności krótszym aniżeli 30 miesięcy. Oznakowanie nie musi być stosowane również dla produktów o charakterze jednorazowym (próbki), produktów nietracących swoich właściwości lub pozbawionych możliwości otwierania (aerozole).


Przyglądając się dokładniej opakowaniom perfum i wód toaletowych można dostrzec dużą rozbieżność w długości okresu przydatności po otwarciu. W wielu przypadkach jest to zaledwie 12 miesięcy, jednak nie brak zapachów, które nie tracą swoich właściwości nawet przez okres 36 miesięcy. Wiele bowiem zależy od składników, jakie zostały użyte do produkcji perfum. Ciężkie, drzewne nuty dobrze znoszą upływ czasu, wręcz zyskują na mocy i wyrazistości. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku nut kwiatowych i cytrusowych, które wietrzeją stosunkowo szybko. Warto mieć to na uwadze w momencie kupowania nowych perfum i wybierania odpowiedniej pojemności flakonu.

Flakonik

Gdzie szukać informacji o terminie przydatności perfum?


W większości przypadków na flakonie znaleźć można graficzny symbol otwartego słoiczka z liczbą i literą M (oznaczającą miesiące) lub Y (oznaczającą lata). Jest to tak zwany symbol PAO, od ang. period-after-opening - międzynarodowy standard służący do znakowania produktów kosmetycznych wprowadzony w Unii Europejskiej w lutym 2003 roku.


Jak przechowywać perfumy?


Bardzo duży wpływ na jakość oraz termin przydatności perfum ma sposób ich przechowywania. Wrogami perfum są:


  • wilgotność (duża wilgotność psuje perfumy); 
  • temperatura (zarówno zbyt wysoka jak i niska);
  • światło (zarówno naturalne jak i sztuczne);
  • powietrze (działa równie niekorzystnie jak światło).


Mając powyższe na uwadze, nie należy przechowywać perfum w łazience, gdzie panuje duża zmienność temperatury i wilgotności. Znacznie rozsądniejszym wyborem będzie toaletka w sypialni czy półka w garderobie. Ważne jest również to, by perfumy szczelnie zamykać, co uchroni je przed ich wyparowaniem i utratą właściwości. Takie traktowanie pozwoli uniknąć przedwczesnego zepsucia się perfum, a nawet wydłużenia bądź co bądź orientacyjnego okresu przydatności ustalonego przez producenta. 



Komentarze

Brak komentarzy

Skomentuj

* Twój e-mail wygeneruje unikalny awatar i uwiarygodni komentarz. Nie będzie on wykorzystany w żaden inny sposób.

o portalu
oPerfumach.pl to internetowy portal poświęcony tematyce perfum. Znajdziesz tutaj informacje o nowych perfumach, recenzje, zdjęcia i komentarze.
partnerzy
euforia
Elegancja jest niemożliwa bez perfum.
To skryte, niezapomniane, ostateczne akcesoria. Gabrielle Coco Chanel
wszystkieCalvin KleinHugo BossChristian DiorYves Saint LaurentDiorGiorgio ArmaniArmaniVersaceChanelBurberryKenzoBvlgariGivenchyLacosteDavidoffBulgariElizabeth ArdenGucciperfumyCacharel
zobacz wszystkie
Carolina HerreraAzzaroDKNYYSLLancomeDolce&GabbanaEscadaRalph LaurenCoco ChanelGuerlainJoopCerrutiPaco RabanneKate MossSalvador DaliMoschinoAntonio BanderasNina RicciDonna KaranDunhillLaura BiagiottiHermesJennifer LopezBritney SpearsCartierperfumy damskieDavid BeckhamIssey MiyakeChloeMexxJean Paul GaultierPumaMont BlanczapachyAngel SchlesserJesus Del PozoFerrariThierry MuglerJil SanderSalvatore FerragamoAdidasperfumy męskieBoucheronLanvinprzechowywanie perfumAvonEstee LauderBijanTrussardiJacomoCubaYves RocherAgent Provocateurnajdroższe perfumyCliniqueChopardDolce&GabbanaSonia Rykielokiem blogeraNaomi CampbellUngaroDSquared2Christina AguileraPaul Smithnuty zapachoweEmporio ArmaniCeline DionJacques CavalierJaguarTom FordskóraEtienne AignerGiorgo ArmaniLa vie est belleDiesel FuelLinn Youngzapachy damskieLolita LempickachemiaMasaki Matsushimamężczyzna4711wiosnanuty głowyGabriela SabatiniPaloma PicassoVictoria SecrettesteryErmenegildoRoberto CavallizapachJette JoopTom TailorMax MaraPradaErnest BeauxViktor & RolfDupontJacques Polgedobór perfumAdolfo DominguezLa PrairieJimmy ChooHummerGianfranco Ferreprezentdata ważnościErmenegildo ZegnaflakonyOriflamezapachy męskieAlexander Mcqueenbudowa perfumValentinoRochasnuty sercaBaldessariniVera WangBaccaratParis HiltonRoberto VerinoPaco RabaneZEKEFrancois DemachyBourjois MasculinGeoffrey BeeneParfum d’EmpireJean-Paul GuerlainAntonio PuigLaliquejak dobieraćChevignonkobietaTerry De GunzburgCotywalentynkiDieselSalvatoreHalle BerryLoewe 7oznaczeniaMarc JacobsBalenciaga B.nuty głębiJean PatouShiseidoLagerfeldClive ChristianaplikacjaLa PerlaAcqua Di ParmaAqua Di GioKylie Minogue